Jak získat jezdeckou licenci?? 2.DÍL
Kdy se přihlásit??
Na ZZJV by ses měla přihlásit s dostatečným předstihem (aspoň 1 měsíc), protože počet účastníků je omezený. Miniální počet účastníků je 6, a maximální 20. Přihlásit se je nutné prostřednictvím jezdeckého klubu, oddílu (neboli subjektu ČJF), kterého jsi členem. Klidně se můžeš přihlásit na zkoušky i z úplně jiné oblasti, než kam tvůj oddíl-subjekt patří (to znamená, že i když třeba tvůj oddíl spadá pod oblast Praha, ty můžeš klidně jet na zkoušky do západních Čech), musíšale počítat s tím, že pravdopodobně budeš platit vyšší poplatek než účastníci z domovské oblasti. Před zkouškami bys měla z oblasti nebo od pořadatele obdržet upřesňující informace (v kolik hodin se máš dostavit k prezentaco, v kolik bude zahájení zkoušek a připomenutí povinného vybavení).
Jak ZZJV probíhají??
Zahájení zkoušek bývá v 8:00 hodin, uchazečům jsou přiděleni startovní čísla (od 1 max. do 20) a hlavní zkoušející informaje uchazeče o průběhu zkoušek.Podle oficiálního časového harmonogramu by v 9:00 mělo následovat předvádění a vodění koně a drezurní úloha v pořadí uchazečů od čísla 1 až 20. Ve 14:00 pak parkur, při kterém uchazeči startují v opačném pořadí, tj. uchazeč, který jel drezurní úlohu poslední, nastupuje do parkuru jako první. Od 16:00 se píší testy, na které je určeno 45 minut, a konečně v 17:30 přichází na řadu vyhodnocení zkoušek. Tenhle harmonogram je ale jen orientační a zkušební komise ho má možnost upravit podle počtuuchazečů apod. Většinou se po přidělení čísel a informování uchazečů začíná drezurou, každý uchazeč ihned po odjetí úlohy odsedlá svého koně a následuje předvedení. Když všichni uchazeči absolvují drezuru, jede se parkur (jak už bylo uvedeno výše, v obráceném pořadí startujících). Testy se často píšou po skupinkách v mezičase posle toho, jaké má uchazečstartovní číslo (když má číslo 20, napíše si test před odjetím drezurní úlohy, pokud má číslo 1, odjede si nejdřív drezuru a test si napíše až potom. Na závěr komise zhodnotí průběh zkoušek a uchazeče a sdělí jim výsledky.
Kdo je u zkoušek??
U zkoušek jsou přítomní minimálně tří zkoušející. Hlavní komisař informuje uchazeče, dohlíží na průběh zkoušek a časový harmonogram, je přítomný u testů, které vyhodnocuje, a vyhlašuje celkové výsledky zkoušek. Další dva zkoušející hodnotí drezurní úlohu, předvedení koně a parkur.
Co je potřeba s sebou??
Uchazeč má možnost vzít si na zkoušky jiného koně na drezurní část a jiného koně na parkur. Oblečení jezdce a výstroj jezdce a koně se řídí skokovými pravidly. Dál si uchazeč zajistí čtenáře drezurní úlohy a na testy si sebou vezme psací potřeby. Ideální je, pokud máš možnost přijet s koníkem do místa konání zkoušek alespoň denním předstihem a seznámit se s novým prostředím. Někteří pořadatelé dělají před zkouškami i několika denní soustředění pro adepty na ZZJV, na kterém má kůň i jezdec možnost vyzkoušet si jednotlivé disciplíny v prostředí, kde se bude zkouška skládat, a pod dohledem trenéra své výkony ještě dohladit. Stejně tak se pořádají i semináře k teoretické části zkoušek.
A co na sebe??
Předepsané vybavení koně a jezdce: Úbor musí být konkrétní, čistý a upravený. Jezdec musí mít vysoké jezdecké boty nebo kožené chapsy a perka černé barvy napodobující vysokou jezdeckou botu. Kalhotx jsou předepsané bílé nebo světle béžové, kosile bílé nebo světlé barvy buď s bílým límečkem (pak je to povinná vázanka), nebo s bílým stojáčkem (v tom případě není vázanka potřeba) a jezdecké sako (černé,tmavě modré, červené). Povinná je jezdecká přilba ( pro děti a juniory s tříbodovým uchycením!!!) Bezpečnostní vesta je povolená, rukavice jsou doporučeny. Postrojení koní musí být v perfektním stavu, nepoškozené. Sedlo se používá skokové nebo univerzální. Uždění je povolené libovolné, včetně fugy a hackmore. Pomocné a vyvazovací otěže nejsou povoleny s výjimkou kroužkového martingalu pevný. Kamaše, zvony a okopávací kryt jsou povolené. Bičík může mít maximálně 75 cm. Povolené jsou ostruhy z libovolného materiálu, dřík musí směrovat přímo vzad, vodorovně nebo šikmo dolů ze středu ostruhy. Pokud jsou opatřeny kolečkem musejí se volně otáčet.